Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Opis specjalności: chirurg-dzieciecy

Specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym człowieka, od okresu noworodkowego, do 18. roku życia. Ostatnio pojawiły się także doniesienia o pierwszych próbach prenatalnych inwazji chirurgicznych, dokonywanych przez tego typu specjalistów.

Chirurgia dziecięca jest podspecjalnością, która opiera się na przekonaniu, iż budowa organizmu dziecka jest różna od budowy dorosłego człowieka. W związku z tym wymaga ona specjalnego podejścia. Dziecko wykazuję m.in. większą chwiejnością równowagi wodno-elektrolitowej oraz regulacji temperatury ciała, a także innych procesów metabolicznych. Inne są także choroby dotykające małych pacjentów. Znaczną ich część stanowią wady wrodzone, które chirurg dziecięcy stara się skorygować. Wymagana jest tu nie tylko precyzja, ale także odpowiednio przygotowane sale operacyjne. Najczęściej wykonywane operacje to:

 

  • usuwanie dodatkowych palców
  • usuwanie guzów i naczyniaków skóry
  • usuwanie przepuklin pachwinowych i pępkowych
  • leczenie złamań i skręceń


W Polsce chirurgia dziecięca istnieje jako podstawowa specjalność lekarska, której konsultantem krajowym jest obecnie prof. dr hab. n. med. Piotr Kaliciński z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Istnieje również stowarzyszenie  zrzeszające polskich chirurgów dziecięcych. Jest to  Polskie Towarzystwo Chirurgów Dziecięcych założone w 1965 roku.

chirurg-dzieciecy - adresy lekarz o specjalności chirurg-dzieciecy

Gabinety lekarskie i prywatne przychodnie lekarzy o specjalności chirurg-dzieciecy. Lekarz chirurg-dzieciecy w Twojej okolicy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją