Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Opis specjalności: epidemiolog

Epidemiolog  to specjalista zajmujący się badaniem czynników i warunków związanych z powstawaniem i szerzeniem się chorób zakaźnych. Epidemiolog bada również schorzeńa i zaburzenia zdrowia, które występują w obrębie danej populacji.

Dział medycyny, jakim jest epidemiologa zajmuje się opracowywaniem środków, które mają zapobiegać i zwalczać choroby zakaźne i niezakaźne. Do zadań epidemiologa należy również ich leczenie i profilaktyka.

Lekarze epidemiolodzy biorą czynny udział w pracach nad szczepionkami, a także kontrolują plany szczepień. Do zagadnień, które badają epidemiolodzy należą m.in.:

  • wole endemiczne powstałe w wyniku braku jodu w diecie
  • próchnica zębów związana z niedoborem fluoru w wodzie pitnej
  • choroby układu oddechowego i krążenia związane z paleniem tytoniu
  • grypa
  • posocznica (sepsa)
  • wirusowe zapalenie wątroby


Epidemiolodzy pracują wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Oprócz walki z chorobami zakaźnymi, mają zatem swój wkład także w pracę m.in. służb sanitarnych i wodociągów.

epidemiolog - adresy lekarz o specjalności epidemiolog

Gabinety lekarskie i prywatne przychodnie lekarzy o specjalności epidemiolog. Lekarz epidemiolog w Twojej okolicy.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją