Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Zapomniałem...

2010-07-28 14:38:50


Pamięć to jeden z podstawowych procesów psychicznych. Dzięki niej gromadzimy niezbędne do życia informacje i zdobywamy doświadczenie. Istnieją jednak choroby, które powodują utratę pamięci. Większość z nich jest niezwykle trudna do pokonania.


Pamięć to zdolność do rejestrowania i przywoływania wrażeń, skojarzeń i informacji. Do podstawowych funkcji pamięci należy: zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie. Zapamiętywanie polega na tworzeniu w ośrodkach nerwowych specjalnych śladów i kojarzeniu nowych informacji właśnie z owymi śladami. Przechowywanie to utrzymywanie się w układzie nerwowym tego, co udało się nam zapamiętać. Przypominanie polega zaś na pobudzaniu śladów pamięciowych.

Pamięć wiąże się również z zjawiskiem zapominania. Polega ono na niemożności przypomnienia sobie danego materiału. Zaburzenia pamięci spowodowane są najczęściej uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, chorobami lub zaburzeniami psychicznymi. Dotyczyć mogą zarówno zapamiętywania jak i przypominania i przechowywania. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Amnezja

Inaczej niepamięć. Związana jest ze stworzeniem się luki pamięciowej, osłabieniem pamięci bądź całkowitą jej utratą. Często mylona jest z naturalnym zapominaniem. Najczęściej pojawia się u osób chorych na padaczkę, po urazach mózgu, silnych zatruciach, a także w przebiegu psychoz oraz nerwic. Do podstawowych form amnezji należy amnezja wsteczna, oraz amnezja następcza. Wyróżnia się także amnezję całkowitą, powodującą całkowitą utratę możliwości przyswajania informacji, która pojawia się niekiedy łącznie z zaburzeniami zapisu pamięciowego. Zdarza się, że obejmuje długie okresy czasu, a niekiedy całe życie.

Alzheimer

Jedna z najczęstszych chorób związanych z utratą pamięci. Polega na stopniowej degradacji ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Objawia się m.in. zaburzeniami pamięci, częstymi zmianami nastroju, problemami z rozpoznawaniem osób i przedmiotów oraz zaburzeniami osobowości. Do głównych czynników ryzyka należy przede wszystkim zaawansowany wiek, urazy głowy i mózgu, palenie papierosów, bądź wcześniejsze zachorowania występujące w rodzinie. Dotychczas nie znaleziono leku, cofającego, lub zatrzymującego postęp choroby. Leczenie koncentruje się głównie na objawowym, farmakologicznym leczeniu zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych.

Otępienie

Choroba spowodowana uszkodzeniami mózgu przejawiająca się częściowymi zanikami pamięci oraz obniżeniem sprawności umysłowej. Może mieć różne nasilenie, od nieznacznych zaburzeń pamięci, aż do głębokich stanów amnezji i bardzo znacznego obniżenia poziomu intelektualnego. W najcięższych przypadkach osoba dotknięta otępieniem nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować i jest zdana wyłącznie na pomoc innych. Wyróżniamy także otępienie przedstarcze, rozpoczynające się między 50 a 60 rokiem życia wywołane starzeniem się organizmu.

Pamiętajmy, że z wiekiem pamięć każdego z nas ulega pogorszeniu. Nie należy jednak lekceważyć sygnałów, które mogą oznaczać początek groźnej choroby. Wszelkie neipokojące sygnały konsultujmy z lekarzem. Pamiętajmy także, że naszą pamięć możemy ćwiczyć i rozwijać. Dzięki temu dłużej zachowamy umysłową sprawność.

wszystkie artykuly

Zapomniałem...

Zapomniałem... - Pamięć to jeden z podstawowych procesów psychicznych. Dzięki niej gromadzimy niezbędne do życia informacje i zdobywamy doświadczenie. Istnieją jednak choroby, które powodują utratę pamięci. Większość z nich jest niezwykle trudna do pokonania.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją