Ciężarna w okularach
2010-08-04 14:02:40
Wada wzroku, silne szkła korekcyjne lub soczewki nie są problemem dla kobiet w ciąży. Słabszy wzrok nie jest też wskazaniem do cesarskiego cięcia. Żadne badania naukowe nie potwierdziły zależności między naturalnym porodem a pogorszeniem wady wzroku.
Niemniej jednak, w ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o oczy, ponieważ wzrok może ulec przejściowemu pogorszeniu. Problem dotyczy nie tylko tych pań, które mają wadę wzroku i muszą nosić szkła korekcyjne. Podczas ciaży oczy słabną również tym przyszłym mamom, które nigdy nie miały kłopotów z ostrym widzeniem.
Wszystko dzieje się za sprawą zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Często powodują one obrzęki w gałce ocznej. To z kolei prowadzi do pogorszenia widzenia i pogłębienia wady wzroku. Jednak lekarze zaznaczają, ze jest to sytuacja przejściowa i po urodzeniu dziecka wzrok wraca do normy.
Przyszła mama z wadą wzroku powinna być pod stałą opieką okulisty. Na początku ciąży warto poinformować ginekologa o problemach z oczami. Jest to bowiem choroba przewlekła, o której położniki musi wiedzieć. W przypadku niektórych schorzeń narządu wzroku to właśnie on decyduje o sposobie rozwiązania ciąży. Pewne problemy z oczami są bowiem wskazaniam do wykonania cesarskiego cięcia.
Okulista natomiast oceni, czy ementualne zmiany w ostrości widzenia są naturalne dla okresu ciąży, czy niepokojące. On również zdecyduje o tym, czy zmienić szkła korekcyjne na silniejsze. Wielu okulistów zaleca zmiane soczewek kontaktowych na okulary w czasie ciąży. Hormony ciążowe zmieniają bowiem skład łez, przez co oczy mogą piec i łzawić. Przy dużej wadzie wzroku, na 2-3 tygodnie przed porodem warto udać się do okulisty, aby zbadał ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz stan siatkówki. Takie badanie nie jest konieczne, ale pozwoli lekarzowi rozwiać wątpliwości związane ze sposobem porodu.
Wskazaniami do cięcia cesarskiego są wyłączenie zmiany zwyrodnieniowe na siatkówce - retinopatie i jej odwarstwienie. Jest ono zalecane również wtedy, gdy kobieta przeszła wcześniej operacją przyklejania siatkówki. Wysiłek fizyczny podczas porodu naturalnego, może spowodowaćwzrost ciśnienia w gałce oka i odklejenie siatkówki. To z kolei grozi znacznym pogorszeniem wzroku, a nwet jego utratą. W przypadkach krótkowzroczności, zeza, czy innych chorób narządów wzroku podejmuje się próbę porodu naturalnego. Czasami przy większej wadzie, położnik skaraca fazę parcia.
Jeśli przyszłej mamie zależy na porodzie naturalnym, a ma zwiadnozowane problemy z odwarstwianiem siatkówki, może poddać się zabiegowi fotokoagulacji laserowej. Zabezpiecza on siatkówkę przed ewentualnym odklejeniem. Jednak, aby można go było przeprowadzić ważne jest, aby poinformować lekarza ginekologa o wszystkich schorzeniach okulistycznych. Daje to dodatkowy czas na przeprowadzenie badań i zabiegu, który umożliwi pacjentce naturalny poród.
Ciężarna w okularach
Ciężarna w okularach - Wada wzroku, silne szkła korekcyjne lub soczewki nie są problemem dla kobiet w ciąży. Słabszy wzrok nie jest też wskazaniem do cesarskiego cięcia. Żadne badania naukowe nie potwierdziły zależności między naturalnym porodem a pogorszeniem wady wzroku.