Gorzki smak cukrzycy
2010-09-14 15:04:08
Wbrew pozorom cukrzyca nie jest jedną chorobą. Lekarze określają ją jako zespół chorób metabolicznych, które charakteryzują się wysokim poziomem cukru we krwi tzw. hiperglikemią. Choroba jest skomplikowana i często wymaga całkowitej zmiany trybu naszego życia i naszych przyzwyczajeń. Jakie są jej objawy i jak się przed nią bronić?
Główną przyczyną podniesienia poziomu cukru we krwi są zaburzenia w produkcji lub działaniu insuliny. Jest ona hormonem wytwarzanym przez trzustkę, odpowiedzialnym za obniżanie stężenia glukozy we krwi poprzez zwiększanie jej transportu do komórek organizmu. Takie działanie powoduje, że w surowicy ilość cukru maleje, natomiast w komórkach jest go dużo (dlatego cukrzyca jest powodem otyłości).
Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić różne rodzaje cukrzycy (cukrzyca I, cukrzyca typu II - najczęściej spotykana, cukrzyca ciężarnych, cukrzyca LADA lub MODY). Przy każdej z nich różne są także objawy.
U jednych mogą pojawić się nagle i niespodziewanie, u innych natomiast cukrzyca rozwija się przez lata, ale ze względu na nikłe objawy, nie jest wykrywalna. Często brak świadomości dotyczący tej choroby może skutkować poważnymi konsekwencjami. Uważa się, że nawet połowa osób cierpiących na to zaburzenie nie jest tego świadoma.
Zaburzenia gospodarki cukrowej narastają powoli i przez długi czas mogą być niezauważane przez chorego. Cukrzycy zwykle piją więcej płynów i częściej korzystają z toalety, a także odczuwają większe zmęczenie, ale większość z nich te objawy ignoruje, nie przypuszczając nawet, że mogą być chorzy na cukrzycę.
Do głównych objawów cukrzycy mozna zaliczyć pojawiające się nagle mdłości, wymioty, ból brzucha i wstręt do jedzenia, a także wzmożone pragnienie (chorzy wypijaja nawet 5-6 litrów płynów dziennie) i duszność. Często pojawiają się problemy z oddychaniem. Jeśli rezerwy komórek trzustki produkujących insulinę wyczerpią się gwałtownie, pierwszym objawem cukrzycy może być śpiączka.
Nie leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, a osoby, które nie są świadome, że na nią chorują, nie biorą odpowiednich leków. Tym samym narażają się na występowanie groźnych powikłań. Przewlekła cukrzyca może prowadzić do uszkodzeń, zaburzeń funkcjonowania i niewydolności różnych narządów. Najbardziej narażone na skutki hiperglikemii są oczy, nerki, system nerwowy, serce i naczynia krwionośne.
Do czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy zalicza się:
- nadwagę i otyłość,
- małą aktywność fizyczną,
- występowanie cukrzycy w rodzinie,
- kiedyś rozpoznany nieprawidłowy poziom glukozy na czczo lub po posiłku,
- wystąpienie cukrzycy w ciąży,
- urodzenie dziecka o wadze 4 kg,
- nadciśnienie tętnicze.
Aby ustrzec się przed cukrzycą należy profilaktycznie badać stężenie glukozy na czczo raz na 3 lata u wszystkich osób powyżej 45 roku życia.
Gorzki smak cukrzycy
Gorzki smak cukrzycy - Wbrew pozorom cukrzyca nie jest jedną chorobą. Lekarze określają ją jako zespół chorób metabolicznych, które charakteryzują się wysokim poziomem cukru we krwi tzw. hiperglikemią. Choroba jest skomplikowana i często wymaga całkowitej zmiany trybu naszego życia i naszych przyzwyczajeń. Jakie są jej objawy i jak się przed nią bronić?