Ból kręgosłupa - jak z nim żyć?
2010-10-04 11:54:31
Ból kręgosłupa to dolegliwość, z którą walczy wielu Polaków. Pojawia się niespodziewanie, paraliżuje ruch i promieniuje na kończyny. Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny, najczęstszą jest dyskopatia. Jak pokonać ból i nauczyć się z nim żyć?
Dyskopatia jest schorzeniem kręgosłupa i oznacza wypadnięcie dysku. Kręgosłup jest złożony z kręgów i znajdujących się miedzy nimi krążków międzykręgowych (potocznie zwanych dyskami). Krążek międzykręgowy składa się z jądra miażdżystego oraz okalającego je, włóknistego pierścienia.
Urazy i przeciążenia kręgosłupa powodują osłabienie włóknistego pierścienia, który otacza jądro dysku i umożliwiają jego przesuwanie. Przemieszczenie jądra miażdżystego w stronę kanału kręgowego (tzw. wypadnięcie dysku) powoduje, że naciska ono na korzenie, z których odchodzą nerwy. Ten ucisk powoduje ból miejscowy, który często promieniuje do kończyn.
Można wyróżnić kilka rodzajów dyskopatii: szyjna, piersiowa i lędźwiowa. Najczęściej spotykana i diagnozowana jest dyskopatia lędźwiowa. W przypadku wystąpienia tego typu schorzenia, pojawiają się bóle lędźwiowo-krzyżowe oraz bóle promieniujące do kończyn dolnych, pośladków, łydek, które nasilają się podczas chodzenia.
Dyskopatia to pierwszy etap procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa, który nieleczony, może prowadzić do groźnych powikłań. Zwyrodnienie dysku jest procesem postępującym wraz z wiekiem chorego. Zazwyczaj dochodzi do dehydratacji (odwodnienia) dysku, na skutek czego pojawiają się w nim pęknięcia, które umożliwiają przesuwanie jądra miażdżystego i w konsekwencji jego ucisk na korzenie nerwowe.
Problem dyskopatii najczęściej dotyka ludzi w podeszłym wieku. Jednak na skutek różnych urazów lub wzmożonego wysiłku fizycznego do dyskopatii coraz częściej dochodzi u ludzi młodych. Nasilona aktywność fizyczna może powodować przeciążenia krążka międzykręgowego i prowadzić do jego uszkodzeń.
Dyskopatię może zdiagnozować lekarz ortopeda, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, podczas którego scharakteryzuje i umiejscowi ból. Następnie zleci wykonanie badania rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej kręgosłupa. Dzięki tym metodom można uzyskać pełen obraz wszelkich zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie.
Na objawy dyskopatii składa się ból miejscowy, ból promieniujący (o charakterze korzeniowym) do kończyn, odczuwanie mrowienia, drętwienia kończyn, zaburzenia sprawności ruchowej, ból odczuwany w pozycji siedzącej.
Aby zmniejszyć dolegliwości zaleca się ograniczenie siedzącego trybu życia, rezygnację ze sportów obciążających kręgosłup (ciężary, siłownia) i powodujących jest wstrząsy (bieganie, skakanie). Zaleca się natomiast jazdę na rowerze, pływanie i rozciąganie kręgosłupa. Ból zmniejszą również zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rehabilitacja. W większości przypadków dyskopatia ustępuje po prawidłowej rehabilitacji. Jeśli, mimo wszystko, dolegliwości nasilają się, należy skonsultować się z neurochirurgiem w celu operacyjnego usunięcia ucisku krążka.
Ból kręgosłupa - jak z nim żyć?
Ból kręgosłupa - jak z nim żyć? - Ból kręgosłupa to dolegliwość, z którą walczy wielu Polaków. Pojawia się niespodziewanie, paraliżuje ruch i promieniuje na kończyny. Ból kręgosłupa może mieć różne przyczyny, najczęstszą jest dyskopatia. Jak pokonać ból i nauczyć się z nim żyć?