Studenci medycyny będą uczyć się o 2 lata krócej?
2010-10-11 12:48:04
Ministerstwo Zdrowia chce skrócić edukację studentów medycyny i zlikwidować obowiązkowy roczny staż praktyczny, odbywany po ukończeniu akademii medycznej. Krótsza nauka ma pomóc uzupełnić braki specjalistów w służbie zdrowia.
Studia medyczne są jednymi z najdłuższych kierunków. Obecnie trwają 6 lat. Po tym czasie absolwent musi odbyć roczny staż w placówce medycznej, podczas którego uczy się praktycznego wykonywania zawodu. Na koniec, świeżo upieczony lekarz, musi zdać państwowy egzamin lekarski. Dopiero po uzyskaniu uprawnień może samodzielnie wykonywać zawód lekarza.
Ministerstwo zdrowia chce, aby studenci medycyny odbywali obowiązkowy staż na ostatnim roku studiów. Zlikwidowany miałby być również egzamin państwowy. Łącznie, edukacja przyszłych lekarzy zostałaby skrócona o 2 lata.
Resort przekonuje, że skrócenie czasu nauki pomoże uzupełnić braki kadrowe na rynku pracy. Specjaliści będą kształceni szybciej i szybciej zaczną leczyć. Pytanie tylko, czy krócej kształcony lekarz to dobrze wykształcony lekarz?
Wielu pacjentów nie ufa młodym lekarzom. Wolą leczyć się u doświadczonego specjalisty. Likwidacja obowiązkowych staży i egzaminu, może jeszcze bardziej zniechęcić ich do wizyty u świeżo upieczonego specjalisty.
Pomysł resortu odbił się szerokim echem wśród środowiska medycznego, które krytykuje tego rodzaju reformy. Lekarze alarmują, że skutek skrócenia edukacji medycznej może być odwrotny do zamierzonego. Specjaliści szybciej zaczną praktykę, ale mogą nie podejmować się leczenia ciężkich i trudnych przypadków.
Skrócenia czasu studiów nie chcą również sami studenci. Nie wyobrażają sobie przyswojenia materiału, który obecnie mają rozłożony na 6 lat, w czasie o rok krótszym.
Studenci medycyny będą uczyć się o 2 lata krócej?
Studenci medycyny będą uczyć się o 2 lata krócej? - Ministerstwo Zdrowia chce skrócić edukację studentów medycyny i zlikwidować obowiązkowy roczny staż praktyczny, odbywany po ukończeniu akademii medycznej. Krótsza nauka ma pomóc uzupełnić braki specjalistów w służbie zdrowia.