Pleśniawki - czym są i jak się ich pozbyć?
2010-10-15 12:33:09
Infekcje jamy ustnej dotykają nie tylko dorosłych, ale również małe dzieci. Jednym z problemów, który najczęściej występuje w obrębie jamy ustnej u noworodków, są pleśniawki.
Już w pierwszym tygodniu życia u niektórych noworodków można zauważyć biały, grudkowaty nalot na języku i na błonach śluzowych. Są to pierwsze objawy pleśniawek. Infekcja ta spowodowana jest grzybem, którym noworodek najczęściej zaraża się podczas porodu, przechodząc przez drogi rodne matki.
Biały nalot w buzi pojawia się u dzieci z osłabioną odpornością, u wcześniaków i dzieci, które przechodzą kurację antybiotykową. Jeśli w buzi dziecka pojawią się białe plamki, nie zalecane jest działanie na własną rękę, tylko wizyta u specjalisty, który poradzi, jaki preparat zastosować.
Pleśniawki można przecierać jałowym wacikiem, jednak po jakimś czasie pojawiają się ponownie. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej terapii w zwalczaniu tego schorzenia. Leczenie pleśniawek jest długotrwałe, dlatego trzeba zdać się na pomoc pediatry, który przepisze odpowiedni preparat.
Pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i z tego powodu dziecko może gorzej ssać. Dlatego trzeba wykazać się dużą cierpliwością, przy zwalczaniu tego schorzenia. Kurację stosować trzeba tak długo, jak to zaleci lekarz. W innym przypadku, może dojść do nawrotów choroby.
U kobiet, które karmią piersią, może dojść do przeniesienia grzyba na brodawki. Zalecane jest uważne oglądanie piersi i w razie potrzeby przemywanie ich tym samym preparatem, który stosujemy do płukania jamy ustnej maluszka.
Pleśniawki - czym są i jak się ich pozbyć?
Pleśniawki - czym są i jak się ich pozbyć? - Infekcje jamy ustnej dotykają nie tylko dorosłych, ale również małe dzieci. Jednym z problemów, który najczęściej występuje w obrębie jamy ustnej u noworodków, są pleśniawki.