Kiedy chrapanie nie pozwala zasnąć
2010-11-12 13:59:55
Chrapanie jest bardzo powszechnym problemem, zwłaszcza u mężczyzn. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza przy jednoczesnym występowaniu bezdechów.
Samo chrapanie nie jest dla nas w żadnym stopniu szkodliwe. Problem pojawia się, gdy wraz z nim pojawiają się nocne bezdechy. Podczas takich bezdechów mózg otrzymuje sygnał do obudzenia człowieka ze snu w celu przywrócenia normalnego oddychania. Bezpośrednią konsekwencją tego jest wyjątkowo płytki i przerywany sen.
Jednak każdy okres bezdechu może być także przyczyną wielu poważnych schorzeń i problemów. Podczas bezdechu zawsze dochodzi do krótkotrwałego niedotlenienia mózgu i komórek ciała. Wynikiem tego jest wzrost ciśnienia tętniczego i szybsza praca serca. Takie zaburzenia oddychania podczas snu mogą doprowadzić do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, czy zaburzeń rytmu serca.
Aby zdiagnozować, że podczas snu oprócz chrapania występują bezdechy trzeba przeprowadzić tzw. badanie nocne. Jest to badanie, które polega na monitorowaniu u pacjenta wybranych parametrów w czasie snu.
Najważniejszą jego częścią jest ocena wysycenia krwi tętniczej tlenem (tzw. saturacja). W czasie bezdechu spada ilości tlenu we krwi (czyli saturacja). To właśnie przejściowe niedotlenienie organizmu może powodować liczne choroby, jak choroba wieńcowa, zawał, udar i wiele innych.
Leczenie chrapania polega na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza za pomocą prostych zabiegów. Jednym z nich jest plastyka przegrody nosa (tzw. septoplastyka). Operacja ta ma na celu korektę deformacji przegrody nosa. Przeprowadza się ją w celu przywrócenia prawidłowego oddychania przez nos.
Najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną techniką leczenia chrapania jest tzw. radiochirurgia. Polega ona na precyzyjnym skierowaniu fal o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze w miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania. Metoda ta umożliwia uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także "usztywnienie" tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania.
Kiedy chrapanie nie pozwala zasnąć
Kiedy chrapanie nie pozwala zasnąć - Chrapanie jest bardzo powszechnym problemem, zwłaszcza u mężczyzn. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza przy jednoczesnym występowaniu bezdechów.