Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Reumatyzm groźną chorobą cywilizacyjną

2010-11-16 13:37:37

Bóle stawów są problemem, z którym zmaga się wiele osób. Według statystyk są one najczęstszą przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza. Dotykają zarówno młodych, jak i osoby w podeszłym wieku. Czy bóle stawowe mogą być objawem poważniejszej choroby?



Na zapalenia stawów, popularnie zwane reumatyzmem, chorują wszyscy i młodzi i starzy. Jednak lekarze informują, że choroby reumatoidalne, czy kolagenozy zaliczające się do przewlekłych zapaleń tkanki łącznej najczęściej dotykają ludzi stosunkowo młodych lub w średnim wieku.

Mimo postępu medycyny, wciąż nie są znane przyczyny występowania chorób z kręgu ostrych i przewlekłych zapaleń tkanki łącznej, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów. Eksperci twierdzą, że w grupie ryzyka znajdują się osoby mające predyspozycje rodzinne i genetyczne.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń u osób w wieku 30-40 lat, jednak coraz częściej zapadają na nie nawet 20-latki. Jest to przewlekła choroba atakująca nie tylko stawy, ale cały organizm. Podobnie jak wiele innych chorób przewlekłych przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, podczas których objawy ustępują.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną, oznacza to, że organizm chorego atakuje własne tkanki. Konsekwencją tego procesu jest powstanie w stawach przewlekłego stanu zapalnego. W wielu przypadkach choroba ta prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do śmierci, ponieważ układ immunologiczny atakuje również inne narządy, jak nerki, płuca, czy serce.

Pierwszymi objawami RZS są bóle stawów i ich sztywność, zwłaszcza poranna. W trakcie choroby objawy te nasilają się, dochodzi do występowania obrzęków oraz miejscowych czerwonych wykwitów na skórze. Wszystkie te zmiany znacznie ograniczają sprawność ruchową chorego. Często uniemożliwiają wykonywanie prostych, codziennych czynności, jak zmywanie naczyń, ubieranie się, czy chodzenie.

Konsekwencją tego przewlekłego procesu zapalnego jest nieodwracalne zniszczenie stawów, które ulegają deformacjom i odkształceniom, a w końcu trwałemu unieruchomieniu.

Leczenie chorób reumatycznych polega w dużej mierze na farmakoterapii. Często jest ona uzupełniana przez fizykoterapię i rehabilitację ruchową. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, a zmiany w stawach stają się nieodwracalne i całkowicie uniemożliwiają poruszanie się, lekarze przeprowadzają zabiegi chirurgiczne polegające na odtworzeniu zniszczonej tkanki.

wszystkie artykuly

Reumatyzm groźną chorobą cywilizacyjną

Reumatyzm groźną chorobą cywilizacyjną - Bóle stawów są problemem, z którym zmaga się wiele osób. Według statystyk są one najczęstszą przyczyną zgłaszania się chorych do lekarza. Dotykają zarówno młodych, jak i osoby w podeszłym wieku. Czy bóle stawowe mogą być objawem poważniejszej choroby?

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją