Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki - jak z nim żyć?

2010-11-17 14:56:48

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest bardzo poważnym schorzeniem, które dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Dla wielu diagnoza ta oznacza życiowy wyrok. Świadomość utraty wzroku jest tak silna, że często nie wyobrażamy sobie dalszego życia z tą chorobą.



Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki charakteryzuje się zaburzeniami powstałymi podczas rozmnażania się komórek siatkówki. Powstają one poprzez narastanie. Odrzucone zużyte części siatkówki zostają wchłonięte przez komórki znajdujące się na jej dnie. W przypadku barwnikowego zwyrodnienia siatkówki odrzucone komórki nie są rozpoznane jako zużyte i zalegają na dnie siatkówki w postaci skupisk pigmentu (barwnika).

Jest to schorzenie dziedziczne. Uszkodzony gen najczęściej jest przekazywany przez ojca i matkę. Sami nie chorują, natomiast ich dzieci tak. Według ekspertów prawie 84 procent zachorowań powstaje w ten sposób.

Istnieje także inny sposób dziedziczenia tej choroby. Uszkodzony gen przekazywany jest przez matki, które będąc nosicielkami, same nie chorują. Choroba dotyka tylko synów. Córki, jeśli odziedziczą uszkodzony gen, przekazują go dalej swoim synom.

Na świecie jest około pół miliona osób chorych na barwnikowe zwyrodnienie siatkówki. Niektórzy do końca życia widzą dobrze, inni tracą wzrok we wczesnej młodości. Chorzy najczęściej źle widzą w ciemnościach, mają zawężone pole widzenia i słabą ostrość wzroku.

Zwężone pole widzenia przypomina patrzenie na świat przez lornetkę. Widać tylko centralny punkt, natomiast aby zobaczyć co się dzieje z boku trzeba odwrócić głowę. Zazwyczaj występuje u osób, które mają dobrą ostrość wzroku. Jednak zwężone pole widzenia uniemożliwia poruszanie się w nowym otoczeniu i w nowych miejscach.

U osób dotkniętych tym schorzeniem dochodzi do degeneracji pręcików w siatkówce, które odpowiadają za widzenie czarno-białe. W konsekwencji tego chorzy zaczynają gorzej widzieć o zmierzchu. Zazwyczaj jest to pierwszy objaw choroby.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki można rozpoznać po badaniu dna oka oraz pola widzenia. W celu dokładnego zdiagnozowania tej choroby wykonuje się zabieg elektrofizjologii polegający na zmierzeniu przekazywania impulsów elektrycznych w siatkówce oka.

Współczesna medycyna niestety nie zna skutecznej metody leczenia tego schorzenia. Nie można również przewidzieć kiedy i czy w ogóle nastąpi ostateczna utrata wzroku u chorego. Dlatego osoby dotknięte tym schorzeniem często żyją w ogromnym stresie i niewiedzy. Czują się samotni i odrzuceni przez społeczeństwo. Aby im pomóc wystarczy okazać swoje wsparcie, tak aby nauczyli się żyć z tą chorobą.

wszystkie artykuly

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki - jak z nim żyć?

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki - jak z nim żyć? - Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest bardzo poważnym schorzeniem, które dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Dla wielu diagnoza ta oznacza życiowy wyrok. Świadomość utraty wzroku jest tak silna, że często nie wyobrażamy sobie dalszego życia z tą chorobą.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją