Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Egzema - przyczyny występowania i leczenie

2010-11-24 14:51:08

Egzema, czyli inaczej wyprysk kontaktowy, jest schorzeniem skóry wywołanym przez zewnętrzne substancje uczulające lub drażniące. Ze względu na rodzaj substancji będących przyczyną egzemy możemy wyróżnić jej dwa rodzaje, egzema powstała na wskutek podrażnienia oraz egzema alergiczna.


Substancjami uczulającymi mogą być alergeny kontaktowe, które są głównym powodem występowania wyprysku o charakterze alergicznym lub też substancje drażniące. Te drugie to zwykle środki czystości, proszki do prania, mydła, detergenty.

Mimo różnych przyczyn, przebieg egzemy w obydwu jej przypadkach jest taki sam. Różnica polega na czasie, w którym występują objawy. Jeśli egzema powstała na skutek działania czynników drażniących to objawy widoczne są praktycznie od razu lub po kilku godzinach. Z kolei egzema alergiczna objawia się na 2-3 dzień od momentu zetknięcia skóry z alergenem.

Na początku zainfekowane miejsca zaczynają swędzieć. Potem na skórze pojawiają się zaczerwienienia, czasem obrzęk, który zmienia się w pęcherze. Następnie zaczynają one pękać, wydzielając przezroczysty płyn surowiczy. W miejscach dotkniętych egzemą pojawiają się strupy, skóra pęka i zaczyna się łuszczyć. Zdarzają się też zakażenia wtórne, w popękanych strupach zaczyna gromadzić się ropa. Często w przypadku nieleczonego wyprysku przechodzi on w postać przewlekłą.

W przypadku egzemy powstającej w wyniku podrażnienia, substancje drażniące niszczą ochronną lipidowo-kwasową osłonę skóry. Następnie wnikają do głębiej położonych tkanek. W związku z mnogością czynników podrażniających, ten rodzaj egzemy może dotknąć każdego z nas. Jej objawy zależą od stężenia substancji drażniącej i czasu jej działania na skórę. Ten rodzaj wyprysku kontaktowego charakteryzuje się częstymi nawrotami.

Alergiczny wyprysk kontaktowy wywoływany jest przez konkretny alergen. Główną przyczyną jest nadwrażliwość na daną substancję uczuleniową. Ten rodzaj egzemy pojawia się w miejscach zetknięcia alergenu ze skórą, jednak jego objawy występują 2-3 dni później.

Do najczęstszych substancji powodujących egzemę alergiczną należą:


  • Metale: chrom, nikiel, (rzadziej: kobalt, rtęć, złoto).
  • Substancje chemiczne: składniki gumy, barwniki, żywice epoksydowe.
  • Leki stosowane zewnętrznie: niektóre antybiotyki, kit pszczeli, balsam peruwiański, kortykosteroidy.
  • Kosmetyki: mieszaniny syntetycznych związków zapachowych, olejki eteryczne, kalafonia, konserwanty.

Leczenie wyprysku kontaktowego jest żmudne i długotrwałe ze względu na częste nawroty schorzenia. Podstawowym elementem leczenia jest rozpoznanie alergenu i unikanie go. Kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium stosuje się środki farmakologiczne. Często lekarze przepisują okłady odkażające zawierające azotan srebra, antybiotyki w aerozolu, czy działające powierzchniowo kortykosteroidy. Oprócz tego stosuje się preparaty przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd.

wszystkie artykuly

Egzema - przyczyny występowania i leczenie

Egzema - przyczyny występowania i leczenie - Egzema, czyli inaczej wyprysk kontaktowy, jest schorzeniem skóry wywołanym przez zewnętrzne substancje uczulające lub drażniące. Ze względu na rodzaj substancji będących przyczyną egzemy możemy wyróżnić jej dwa rodzaje, egzema powstała na wskutek podrażnienia oraz egzema alergiczna.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją