Astygmatyzm - jak się objawia i jak go leczyć
2010-12-15 14:18:01
W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki. Widzenie astygmatyka jest nieostre, zniekształcone jak w gabinecie luster. Czym jest to schorzenie i na czym polega leczenie?
Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na zaburzonej symetrii oka. W przedniej części oka, na jego zewnętrznej powierzchni jest rogówka - cienka, przeźroczysta błonka. U osoby zdrowej kształtem przypomina obciętą kulę. Jest idealnie wyprofilowana.
W przypadku astygmatyzmy, rogówka kształtem przypomina bardziej piłkę do gry w rugby. W środku jest bardziej wypukła, po bokach mniej. Ten kształt powoduje nieprawidłowe skupianie się światła na siatkówce.
Pierwszymi objawami astygmatyzmu mogą być: mrużenie i tarcie oczu, trzymanie zabawek tuż przy twarzy, siadanie blisko telewizora, ból głowy lub oczu. Dzieci niechętnie czytają i piszą. Widzenie astygmatyka jest zaburzone. Linie proste widzi jak krzywe, a cały obraz będzie dla niego nieostry w pewnych obszarach pola widzenia, zwłaszcza na konturach.
Ze względu na wzajemne ułożenie osi astygmatycznych wyróżnia się astygmatyzm:
- regularny oku można przypisać dwie prostopadłe osie optyczne, wadę można skorygować okularami ze szkłami cylindrycznymi.
- nieregularny oko posiada osie optyczne nie prostopadłe, w związku z tym nie ma możliwości korekcji okularami a jedynie twardymi soczewkami kontaktowymi.
Okuliści szacują, że około 50 % pacjentów krótkowzrocznych ma astygmatyzm. Leczenie polega na noszeniu okularów cylindrycznych lub soczewek kontaktowych. W grę wchodzi również laseroterapia.
Astygmatyzm - jak się objawia i jak go leczyć
Astygmatyzm - jak się objawia i jak go leczyć - W większości wypadków astygmatyzm wywołany jest nieregularnością wypukłości rogówki. Widzenie astygmatyka jest nieostre, zniekształcone jak w gabinecie luster. Czym jest to schorzenie i na czym polega leczenie?