Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Transplantacja ratuje życie

2011-02-17 09:21:56

Polska cały czas rozwija się w dziedzinie transplantologii, ale wiedza o niej w środowisku zwykłych ludzi jest niewielka.


Pierwszy przeszczep nerki został przeprowadzony 26 stycznia 1966 r. w Warszawie. W latach 60. przeszczepy nadal były nowością. Pacjenci po przeszczepie wracają do normalnego życia, zaczynają pracę. Po zakończeniu choroby nie są już dla nikogo obciążeniem i żyją nie marnując ani chwili.

 

Ważne jest, aby zadeklarować swoją postawę wobec transplantacji. Lekarze w kluczowej sytuacji będą mogli szybciej działać. Nawet, jeśli osoba nie wyraziła zgody na pobranie narządów, to sytuacja jest jasna dla lekarzy. Dlatego warto zarejestrować w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów swój brak zgody.

 

Osoba, która zdecyduje się przekazać swoje organy po swojej śmierci przynajmniej powinna poinformować o tym bliskich. Każdy powinien się zastanowić nad taką ewentualnością. Jeśli chcemy być pewni, że informacja o zgodzie na transplantację będzie oczywista, należy wtedy wypełnić oświadczenie woli. Po podpisaniu trzeba je nosić przy sobie cały czas.

 

Wciąż powstają nowe pomysły na rozpowszechnienie wiedzy o transplantacji oraz tworzenie świadomej postawy społecznej. Zarówno w szkołach, jak i na uczelniach prowadzone są akcje edukacyjne, promujące oświadczenia woli oraz rozpowszechniające wiedzę na temat transplantacji. Powstaje również serial dokumentalny o transplantacji. Pierwszy odcinek został wyemitowany 8 lutego.

 

 

 

 

Źródło: RynekZdrowia.pl / własne

wszystkie artykuly

Transplantacja ratuje życie

Transplantacja ratuje życie - Polska cały czas rozwija się w dziedzinie transplantologii, ale wiedza o niej w środowisku zwykłych ludzi jest niewielka.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją