Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Kiedy seks zaczyna być problemem

2010-07-07 16:02:02

Zaburzenia potencji seksualnej są coraz częstszym problemem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Seksuolodzy radzą co robić, gdy seks staje się ością niezgody w związku.



Problemy związane z potencją seksualną dotyczą głównie braku występowania podniecenia seksualnego. Wiąże się to z niemożliwością odbycia stosunku płciowego u mężczyzn, z powodu zaburzeń erekcji. Natomiast u kobiet brak podniecenia może być jednoznaczny z wystąpieniem oziębłości seksualnej lub anorgazmii, czyli dysfunkcji w możliwości osiągania orgazmu.

Brak zdolności do współżycia z powodu zaburzeń potencji przejawia się nie tylko u osób starszych, ale również dużej mierze u osób młodych, między 20 a 30 rokiem życia. Coraz większa ilość przypadków impotencji u mężczyzn nie jest związana bezpośrednio z wiekiem. Są one spowodowane negatywnymi czynnikami wynikającymi z ciągłych przemian cywilizacyjnych i nieustannej pogoni za życiem na wysokich obrotach. Pracoholizm i stres powoduje, że wzrasta odsetek mężczyzn z zaburzeniami w młodym wieku.

W przypadku kobiet nie obserwuje się zwiększenia liczby pacjentek z anorgazmią. W ciągu ostatnich 40 lat zmniejszyła się populacja kobiet dotkniętych tą przypadłością. Dziś, odsetek Polek cierpiących na zaburzenia potencji, to zaledwie 11%. Przemiany obyczajowe i kulturowe, które wpływały na świadomość społeczną w ciągu ostatnich 50 lat, wzrost edukacji seksualnej, a także wzrost samoświadomości kobiet i ich pozycji w społeczeństwie są głównymi przyczynami, które zmniejszyły liczbę cierpiących na anorgazmię.

Przyczyny występowania zaburzeń potencji są różne. Można je podzielić na przyczyny typowo somatyczne (wynikające z innych chorób i dolegliwości organizmu) oraz na czynniki psychogenne. Prawie 80% przypadków występujących u kobiet i u mężczyzn wiąże się bezpośrednio z nieprawidłowościami w okolicach narządów płciowych. Należą do nich m.in. stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, wady wrodzone lub nabyte narządu rodnego. Dodatkowo, u kobiet częstą przyczyną są zmiany poporodowe, a u mężczyzn uszkodzenia naczyń i ciał jamistych prącia oraz zabiegi chirurgiczne na gruczole krokowym.

Również choroby niezwiązane bezpośrednio z narządami płciowymi mogą powodować zaburzenia potencji. Cukrzyca, stwardnienie rozsiane, nadciśnienie tętnicze i choroby nerek są najczęstszymi przypadłościami, które powodują problemy z uzyskaniem podniecenia seksualnego.

Do somatycznych czynników odpowiedzialnych za spadek poziomu podniecenia należy również zaliczyć wszelkiego rodzaju używki. Przyjmowanie narkotyków, palenie tytoniu, czy nadużywanie alkoholu blokuje i w konsekwencji uszkadza ośrodki w mózgu, które odpowiadają za wydzielanie hormonów podczas seksu.

Przyczyny psychogenne wiążą się natomiast z ośrodkowym blokowaniem mechanizmów erekcji powstającym bez urazów fizycznych. Do nich należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju lęki (przed niezdolnością do odbycia stosunku, przed posiadaniem dzieci lub zarażeniem się chorobą weneryczną) oraz nerwice i depresja. Jeśli w związku pojawiają się problemy niezwiązane z seksem, a dotyczące innych sfer życia, również wpływa to na brak podniecenia.

Traumatyczne przeżycia związane z poprzednimi stosunkami seksualnymi często prowadzą do zakłóceń w pracy układu ośrodkowego, czego wynikiem jest blokowanie erekcji, czy orgazmu. Także kompleksy, nadmierna nieśmiałość i niska samoocena mogą przyczyniać się do zaburzeń na tle seksualnym.

Do zaburzeń często prowadzą także: siedzący tryb życia, pracoholizm, złe odżywianie się, czy brak aktywności ruchowej. Również życie w ciągłym stresie sprzyja powstawaniu problemów z potencją, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W przypadku wystąpienia zaburzeń potencji u jednego z partnerów, warto udać się wspólnie do specjalisty, który zdiagnozuje przypadłość i zaleci odpowiednią terapię. Do seksuologa trzeba się zgłaszać już na samym początku, gdy tylko zaczynają pojawiać się problemy, a nie w momencie kiedy związek się już rozpada z powodu kłopotów łóżkowych. Zaburzenia utrudniające współżycie, czy to psychiczne czy fizyczne, powinny być przez partnerów traktowane jak choroba. W takich przypadkach normą jest zgłaszania się po pomoc do specjalisty.

Niestety dla wielu z nas wizyta u seksuologa wiąże się z ogromnym stresem. Rozmowa, która porusza najbardziej intymną sferę naszego życia, może okazać się punktem niemożliwym do przeskoczenia. Najważniejsze to przełamanie wstydu i potraktowanie spotkania u seksuologa, jak zwykłego wywiadu lekarskiego.

Zaburzenia potencji mogą nie tylko sugerować występowanie problemów fizycznych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów płciowych, ale przede wszystkim burzą harmonię w związku. Są często przyczyną kłótni, a nawet niechęci partnerów do siebie. Seks zbliża do siebie ludzi i jest jednym z najważniejszych fizycznych mechanizmów podtrzymujących między nimi więzi. Brak współżycia lub problemy pojawiające się w łóżku mogą przyczynić się do rozpadu związku.

Seks sprzyja zdrowiu, zarówno psychicznemu, jak i biologicznemu. Pobudza nasz układ krążenia, zmusza do pracy układ mięśniowy, dotlenia organizm, wzmacnia układ odpornościowy. Powoduje pozytywne zmiany w mózgu, poprzez wyzwalanie hormonów płciowych odpowiedzialnych za poziom satysfakcji i podniecenia. Dlatego nie warto z niego rezygnować w momencie pojawienia się problemów, tylko zasięgnąć porady seksuologa.


Co może pomóc w łagodnych i umiarkowanych zaburzeniach erekcji?


  • zmiana trybu życia, odpoczynek (nie bądź pracoholikiem!)
  • aktywność fizyczna, unikanie siedzącego trybu życia
  • wydłużona gra wstępna
  • masaż erotyczny
  • urozmaicenie seksu
  • elementy masturbacji
  • petting
  • kąpiel w ciepłej wodzie, ale nie gorącej
  • niewielka ilość czerwonego wytrawnego wina
  • unikanie tłustych, ciężko strawnych potraw
  • spożywanie: jajek, owoców, warzyw, wysokobiałkowego mięsa (jagnięcina, baranina, ryby), owoców morza (takich jak krewetki, małże, langusty, homary)

 

wszystkie artykuly

Kiedy seks zaczyna być problemem

Kiedy seks zaczyna być problemem - Zaburzenia potencji seksualnej są coraz częstszym problemem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety. Seksuolodzy radzą co robić, gdy seks staje się ością niezgody w związku.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją