Czy na pewno chcesz usunąć swoje konto?

usun zamknij

Zapalenie pęcherza – zapobiegaj i lecz

2010-07-09 13:20:05


Częste bieganie do toalety nawet wtedy, gdy niewiele pijesz, to pierwszy sygnał zapalenia pęcherza. Gdy czujesz, że twoje drogi moczowe zaczynają szwankować, natychmiast zacznij działać.




Zapalenie pęcherza moczowego, spowodowane jest najczęściej przez bakterie, które dostają się przez cewkę moczową do pęcherza. Infekcja prowadzi z kolei do zapalenia śluzówki pęcherza moczowego. Wszystko to, staje się przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zapalenie pęcherza moczowego może przydarzyć się każdemu, choć znacznie częściej dotyka ono kobiety, niż mężczyzn. Winna jest anatomia. Cewka moczowa kobiet jest szersza i krótsza, przez co bakterie mają łatwiejszą drogę do przebycia. Powodem jest także moda. Obcisłe, ciasne spodnie, ze sztucznych materiałów, to doskonała pobudka dla rozwoju bakterii. U mężczyzn najczęstszą przyczyną powstania tej choroby jest powiększenie prostaty. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u osób chorych na: kamicę nerkową, cukrzycę, czy nerki. Zapalenie pęcherza moczowego nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, choć infekcji sprzyja intensywne życie erotyczne.

Zapalenie pęcherza początkowo objawia się częstym oddawaniem moczu. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się bóle dolnych partii brzucha. Mocz zmienia swój kolor - staje się mętny lub krwisty. Ma także inny zapach. Często chorobie towarzyszy osłabienie i gorączka.

Gdy z zapaleniem pęcherza udamy się do lekarza, w większości przypadków, jako lekarstwo otrzymamy antybiotyk. Szybko przyjęty lek, z pewnością przyniesie nam ulgę. Warto jednak wiedzieć, że zapalenie pęcherza można leczyć także domowymi sposobami. Oto kilka rad na pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości:


  • Pij dużo wody. Postaraj się dostarczyć organizmowi około trzech litrów płynów. Pozwoli to wypłukać z organizmu i pęcherza szkodliwe bakterie i oczyścić organizm. Innym sposobem jest wypijanie soku z czarnej porzeczki lub żurawin, co również zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii.

  • Zażywaj witaminę c. Podczas zapalenia pęcherza ważne jest, by odpowiednio zakwasić organizm, co pozwoli mu szybciej zwalczyć złe bakterie.

  • Zrób nasiadówkę. Czasami, by poradzić sobie z dolegliwościami pęcherza, warto rano i wieczorem zrobić sobie ciepłą kąpiel. Do wody warto dodać wtedy odpowiednią mieszankę ziół ( rumianek, nawłoć, szałwia) Taka kąpiel powinna potrwać od 10 do 15 minut.

  • Rozgrzej organizm. W tym wypadku nie wystarczy ciepła piżama i koc. Podczas zapalenia pęcherza należy przede wszystkim ogrzać podbrzusze. Do tego celu najlepiej wykorzystać termofor, bądź poduszkę elektryczną.

  • Zażyj leki ziołowe. W aptekach pojawiło się wiele leków ziołowych oraz suplementów diety, pozwalających na zachowanie zdrowych dróg moczowych. Działają one odkażająco i moczopędnie. Gdy problemy z pęcherzem powracają, warto przyjmować je co jakiś czas. Szczególnie podczas chłodnych dni, lub okresów wzmożonej aktywności seksualnej.



Gdy widzimy, że zapalenie pęcherza nie ustępuje lub nasz stan nie poprawia się po kilku dniach samodzielnego leczenia, należy koniecznie udać do lekarza.

wszystkie artykuly

Zapalenie pęcherza – zapobiegaj i lecz

Zapalenie pęcherza – zapobiegaj i lecz - Częste bieganie do toalety nawet wtedy, gdy niewiele pijesz, to pierwszy sygnał zapalenia pęcherza. Gdy czujesz, że twoje drogi moczowe zaczynają szwankować, natychmiast zacznij działać.

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją