O wyższości spacerów nad frytkami, czyli problem nadwagi u dzieci
2010-07-20 16:04:40
Problem nadwagi w wieku dziecięcym dotyczy średnio 15 na 100 maluchów. Wynika głównie ze złych nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego stylu życia. Te z kolei, są najczęściej przekazywane przez rodziców. Jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością?
Nadwaga i otyłość we współczesnym społeczeństwie stanowią bardzo istotny problem. Tę ocenę potwierdzają przedstawiciele środowiska medycznego. Przeprowadzone w Polsce badania wykazały, że wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadwaga występuje u około 6%, a otyłość u około 4% dzieci.
Zbędne kilogramy wywierają negatywny wpływ na samopoczucie naszych pociech. Są one często dyskryminowane i krytykowane w szkole, na podwórku, a nawet w domu. Dodatkowo w przypadku znacznej otyłości, mogą wystąpić tany depresyjne i niska samoocena. Tego rodzaju zaburzenia psychologiczne przenoszą się na późniejsze życie młodego człowieka i nabierają trwałego charakteru.
Oprócz tego, u dzieci cierpiących na nadwagę problemy fizjologiczne występują częściej, niż u ich zdrowych rówieśników. Do typowych zaburzeń należą m.in.: wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, stłuszczenie wątroby, kamica żółciowa i zbyt szybkie tempo wzrastania i dojrzewania. Warto wspomnieć także o powikłaniach związanych z nadciśnieniem, bezdechem w czasie snu oraz schorzeniami ortopedycznymi, głównie w okolicach kręgosłupa.
Jedną z głównych przyczyn nadwagi jest dostarczanie zbyt dużej ilości kalorii, w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu. Nie mogąc spalić dużej dawki tłuszczy, organizm magazynuje go w tkankach tłuszczowych. Kiedy dziecko prowadzi mało aktywny tryb życia i nie zażywa ruchu, zapasy tłuszczowe powiększają się. Dlatego warto dostosować obfitość posiłków do wagi i wieku dziecka. Poza tym należy ograniczyć spędzanie czasu przez telewizorem lub komputerem. To, w połączeniu z podjadaniem słodyczy, skutkuje zwiększeniem masy ciała.
Warto pamiętać, że u około 5% dzieci otyłość towarzyszy innym problemom zdrowotnym. Mogą to być choroby tarczycy czy zaburzeniom funkcjonowania układu nerwowego. Dlatego jeżeli nasze dziecko przybiera na wadze bez wyraźnych przyczyn żywieniowych koniecznie należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Jeśli nasza pociecha cierpi na otyłość, można pomóc jej pozbyć się zbędnych kilogramów. Najbardziej skuteczną metodą jest oczywiście trwała zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie siedzącego trybu życia. Często nadwaga i otyłość mają podłoże psychiczne. Zestresowane dziecko próbuje rozładować napięcie objadając się słodyczami. Dlatego warto porozmawiać ze swoją pociechą, aby zrozumieć jej problemy.
Dziecku, które cierpi na otyłość lub nadwagę zaleca się:
- regularne spożywanie posiłków
- eliminację podjadania między posiłkami
- ograniczenie lub eliminację posiłków wysokokalorycznych z diety
- spożywanie produktów niskokalorycznych (warzyw oraz niskokalorycznych owoców, np. jabłek, porzeczek)
- ograniczenie siedzącego trybu życia (oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera krócej niż przez 2 godziny dziennie)
- umiarkowany wysiłek fizyczny (np. codzienna jazda na rowerze co najmniej przez 30 minut)
O wyższości spacerów nad frytkami, czyli problem nadwagi u dzieci
O wyższości spacerów nad frytkami, czyli problem nadwagi u dzieci - Problem nadwagi w wieku dziecięcym dotyczy średnio 15 na 100 maluchów. Wynika głównie ze złych nawyków żywieniowych i nieodpowiedniego stylu życia. Te z kolei, są najczęściej przekazywane przez rodziców. Jak ustrzec swoje dziecko przed otyłością?